Nowy temat Wróć do listy tematówPoradnik dla "wolniejszych"

napisał m4r3cki | 16.02.2016 16:03

Witam, gratuluję najlepszej 40-tce osiągniętego rezultatu i życzę powodzenia w finale. Chciałbym prosić Was i tych co byli poniżej 40-tego miejsca o wskazówki, jak udaje Wam się tak szybko rozwiązać zadania? Obecnie rozwiązałem 5zadań(2 źle wpisałem z mojej winy, jedno zadanie robiłem z nerwów 3-krotnie ) . Z gory za rady. ps. p. Jana Mrozowieskiego widuję na szczytach rankingu, zwycięzca KUBA zrobił wszystko w 58min, hę?!


Odpowiedz


trening, trening, trening

napisał pafcio | 16.02.2016 22:03 | Odpowiedzthx ,no o tym nie wiedziałem ;-) Miałem na myśli coś w stylu: "używam 9 kolorów do każdej cyfry, drukuję w powiększonym formacie". Ja potrenowałem i byłem do 5 zadania zadowolony. później doszedł stres, bo 3 razy nie widziałem gdzie popełniam błąd. Efektem tego mniej zrobionych zadań i źle przepisane wyniki:-(

napisał m4r3cki | 18.02.2016 20:24 | OdpowiedzNie mogę być autorytetem w tej sprawie, bo sam się nie zakwalifikowałem do finału, ale myślę że trening przede wszystkim i umiejętność stosowania metod (jest ich wiele) w miarę szybko, a może nawet praktycznie w pamięci.

napisał Mihal | 19.02.2016 00:46 | OdpowiedzZbyt skomplikowanych metod nie ma co stosować, szkoda czasu. Należy dużo trenować po to by wiedzieć kiedy i jakie stosować notatki, czyli małe znaczki na diagramami. W prostych na pewno szkoda na zbyt dokładne czasu. No a na koniec dodam po kilku latach przemyśleń, że szczególnie w b.trudnych zadaniach nie waham się strzelić. Trening pozwala na dość dobre rozeznanie, gdzie i kiedy warto strzelić. Na pewno tam, gdzie gdy się nie uda strzał, to i tak dostajemy duża podpowiedź. Zresztą tę metodę stosuje również w b.trudnych łamigłówkach. Dlatego trzeba w zależności od lamiglowki i ilości ścierania ewentualnego dobrze dobierać ołówki. Co do irregulara często poza analiza kształtów obszarów oraz analiza ile w n wierszach (może być kolumnach) znajduje się pełnych obszarów, a ile i jakich cyfr z "niepełnych" obszarów , to przydaje się dogłębne analiza gdzie konkretna cyfra na przykład 7 musi się znaleźć, by w ogóle była we wszystkich obszarach

napisał pafcio | 21.02.2016 23:27 | OdpowiedzCo do klasycznych to trzaskanie zadań i tylko to. Na początku na spokojnie, bez zegarka w ręku, jak nabierzesz wprawy spróbuj zmierzyć ile czasu zajmuje Ci średnio zadanie. Co do wariantów to każdy ma swój trick, np. w irregular często kształty obszarów wymuszają pewne zależności, a w greater than trzeba szukać długich monotonicznych ciągów i zacząć od umiejscowienia 1 i 9.

napisał marred | 19.02.2016 14:38 | OdpowiedzMasz może jakieś strony gdzie można takich rzeczy się nauczyć?

napisał petro | 20.02.2016 21:07 | OdpowiedzDzięki wielkie, co do mnie to właśnie mam problem. Jak ćwiczę to jest ok i z czasem, i ze stresem. Jak przychodzą zawody to gotuję się i moje szare komórki na pewno wolą zmienić właściciela niż ze mną współpracować. Nie wiem czy to stres, czy żądza bycia najlepszym jak najszybciej powoduje, że analizując kratkę robię tak " myślę że tu pasuje obok 1 jeszcze 2 a wpisuję 3 <załamka>!!!". Trochę się wynurzyłem:-) Cieszę się, że rozwinęliście temat. Zadania " Greater than" też tak zaczynam, ze szukam 1 i 9 bo chyba inaczej się nie ruszy. "Irregulars" również szukam, gdzie dana liczna może występować. Dla mnie proste są "Non consecutive" "Odd or even" "Anty-knight", ale nie rozwiązuję ich od razu. Zależy mi by rozwiązywać wszystko po kolei, czyli dążyć do najlepszych:-) @petro jest apka na telefon z Androidem(w sumie niejedna :-) ) i z niej mam stronę http://sudopedia.enjoysudoku.com/ (polskiej podobnej strony nie znalazłem :-( ) Dla mnie bardzo, bardzo dobry samouczek i po poznaniu kilku technik rozwiązuję trudniejsze "classici" . Niestety walczę dalej z samym sobą, by płynie rozwiązywać te łatwiejsze :-)!! Jeszcze raz THX Pafcio, Mihal, Marred. Za tydzień zawody organizują Czesi więc powodzenia :-)

napisał m4r3cki | 24.02.2016 21:07 | OdpowiedzPartnerzy Fundacji:

Microsoft Britnet Pałac Domaniowski WhyBlack
Facebook - Odwiedź nas
Należymy do World Puzzle Federation WPF
Wszelkie prawa zastrzeżone | Copyright Sfinks 2012
Projekt i wykonanie: WhyBlack