Mistrzostwa Świata 2004

Holender Niels Rost nowym mistrzem świata w rozwiazywaniu łamigłowek.

Mistrzostwa odbyły się w dniach 12-17 października 2004 w Opatiji w Chorwacji. Wystartowało 90 osób z 22 państw. Pierwsze dwa dni zawodów składały się z 11 sesji, w czasie których rowiązywano zadania zarówno w konkurencjach indywidualnych jak i drużynowych. W sumie do rozwiązania było ponad 100 zadań.

Trzeciego dnia zawodów 13 najlepszych osób wzięło udział w rozgrywce finałowej. Po emocjonującym finale - w czasie którego zawodnicy rozwiązywali łamigłówki na oczach publiczności - tytuł mistrza świata zdobył 28-letni informatyk z Holandii Niels Roest, który był już mistrzem świata w 2002 roku. Drugie miejsce zdobył 3-krotny mistrz świata (2000, 2001, 2003) Ulrich Voigt z Niemiec, a trzeci był Amerykanin Roger Barkan.

Klasyfikacja drużynowa została ustalona na podstawie pierwszych dwóch dni zawodów. Zwyciężyli Amerykanie, przed Niemcami i Węgrami. Reprezentację Polski wyprzedziło aż 12 innych ekip.

Głównym motywem tegorocznych mistrzostw była liczba 13 (13-te mistrzostwa świata) - właśnie dlatego było 13 finalistów i również z tej przyczyny w większości sesji zadaniowych było 13 zadań, a czas trwania każdej z tych sesji liczony w minutach był oczywiście wielokrotnością liczby 13!

• • •

Polacy nie wypadli najlepiej. Najlepszy zawodnik naszej ekipy - Michał Borny zajął 23 miejsce, a w klasyfikacji drużynowej zajęliśmy dopiero 13 miejsce.

Klasyfikacja indywidualna
23 Michał Borny ekipa polska
32 r Tomasz Krajewski ekipa polska
37 Paweł Kwiatkowski ONZ (UN)
45 Michal Karwański ekipa polska
76 Marcin Krasuski ekipa polska

Paweł Kwiatkowski pojechał do Chorwacji jako zwycięzca I Pucharu Polski i wystartował w tzw. ekipie ONZ (UN). W drużynach tych startują osoby z krajów, które przysłały mniej lub więcej niż 4 osoby (tyle właśnie osób jest w każdej z reprezentacji narodowych). Nasz zawodnik zajął 37 miejsce.

• • •

Oprócz zadań indywidualnych rozwiązywano także zadania drużynowe. W czasie jednego z takich zadań należało prawidłowo ułożyć 8 układanek, a każda składała się z 9 elementów. Elementy można ułożyć w kwadrat na miliony sposobów - ale tylko jeden z nich jest prawidłowy - a te małe kwadraciki są tak do siebie podobne...

Możesz wydrukować te elementy i spróbować rozwiązać to zadanie. A jak już nie chcesz dłużej się męczyć to zajrzyj tutaj.

• • •

Mistrzostwa świata to jednak nie tylko zawody, to także spotkania twórców łamigłówek, redaktorów pism poświęconych łamaniu głowy, ekspertów i organizatorów. Nic dziwnego więc, że hotelowy bar do późnych godzin nocnych, a czasem i do białego rana rozbrzmiewał mieszanką r& oacute;żnych języków. Mieszały się fiński z japońskim, węgierski z polskim, angielski z chorwackim.

Pojawiają się wtedy nowe łamigłówki takie jak widoczna obok układanka, której autorem jest Tetsuya Nishio twórca popularnej na całym świecie zabawy w obrazki logiczne zwanej z angielska "paint by numbers.".

W pudełeczku na CD umieszczona jest drewniana listewka. W pozostałe puste miejsce należy włożyć pięć płaskich drewnianych elementów widocznych na zdjęciu, tak aby pudełko dawało się zamknąć. Elementy te pochodzą z układanki znanej pod nazwą pentomino.

rozwiązanie tutaj.
• • •

Mistrzostwa rozpoczęte - 90 osób pochyliło się nad pierwszymi zadaniami

• • •

Paweł Kwiatkowski (drugi z lewej) - zdobywca Pucharu Polski - startujący w drużynie ONZ

• • •

Michał Karwański (z lewej) i Marcin Krasuski w czasie
rozwiązywania zadania drużynowego

• • •

Michał Borny (z lewej) i Tomasz Krajewski również w czasie rozwiązywania tego samego zadania

• • •
n

A skąd te bazgroły ? - To Roger Barkan w ostatnich sekundach finału próbował
rozwiazać "bitwę morską" metodą "chybił-trafił"

• • •

Niels Rost w drodze po tytuł mistrza świata rozwiązuje
jedną z finałowych łamigłówek.....

• • •

... a każdy ruch jego ręki śledzi "łamigłówkowa publiczność"

• • •

mistrzowie - najmądrzejsi ludzie świata - od lewej kolejno
Urlich Voigt , Niels Rost i Roger Barkan

• • •

Organizatorem mistrzostw była Chorwacka Federacja Łamigłówek oraz krzyżówkowe wydawnictwo z Zagrzebia - Feniks. Kolejne mistrzostwa za rok w Budapeszcie.