Thomas Snyder nowym mistrzem świata w sudoku.

04.04.2007

Amerykanin Thomas Snyder zwyciężył w II mistrzostwach świata w sudoku rozegranych w dn. 28.03-31.03 w Pradze. Drugie miejsce zajął Yuhei Kusui z Japonii, a trzecie Peter Hudák ze Słowacji.
W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Japonia przed USA i Czechami. Drużyna Polska zajęła 6 miejsce, a najlepszy z Polaków – Łukasz Bożykowski był 15. W mistrzostwach wzięło udział ponad 140 osób z 32 krajów.

W czasie zawodów uczestnicy musieli rozwiązać kilkadziesiąt różnych rodzajów sudoku. Mistrzostwa składały się z 6 rund zaliczanych do klasyfikacji indywidualnej i drużynowej, z dwóch rund zaliczanych wyłącznie do klasyfikacji drużynowej oraz z mających wyłonić mistrza świata rozgrywek play-off dla 8 najlepszych zawodników. Zadania były punktowane od 10 do 150 pkt. za zadanie. Dodatkowo można było zdobyć premię – po 3 pkt za każdą minutę – jeśli ktoś prawidłowo rozwiązał wszystkie zadania przed końcem rundy.

Tak więc przed rozgrywkami play- off znane były już wyniki w klasyfikacji drużynowej oraz wyniki w klasyfikacji indywidualnej od 9 miejsca w dół.

Przed play-offem pierwsza dwudziestka wyglądała następująco:
1. Thomas Snyder – USA – 869 pkt
2. Hideaki Jo – Japonia – 856 pkt
3. Michael Lay – Niemcy – 825 pkt
4. Ko Okamoto – Japonia – 809 pkt
5. Nicola Zivanovic – Serbia – 737 pkt
6. David McNeil – Wlk. Bryt – 727 pkt
7. Peter Hudák – Słowacja – 720 pkt
8. Senem Gülçe Özkütük – Turcja – 701 pkt
9. Yuhei Kusui – Japonia – 680 pkt
10. Jason Zuffranieri – USA – 670 pkt
11. Goran Vodopija – Chorwacja – 660 pkt
12. Zoltán Gyimesi – Węgry – 657 pkt
13. Sebastien Leroy – Belgia – 645 pkt
14. Michael Smit – Niemcy – 642 pkt
15. Łukasz Bożykowski – Polska – 641 pkt
16. Zoltán Horváth – Węgry – 635 pkt
17. Jan Mrozowski - Polska – 603 pkt
18. Jana Tylová – Czechy – 595 pkt
19. Frédérique Rogeaux – Francja - 595 pkt
20. Mehmet Murat Sevim – Turcja – 590 pkt.

Pozostali Polacy zajęli następujące miejsca:
25. Michał Karwański – 565 pkt
46. Tomasz Krajewski – 465 pkt
78. Kamil Krasuski – 350 pkt
102 Jacek Kozicki – 280 pkt.

Do play-off dostawała się pierwsza ósemka, ale ponieważ Japończyk Ko Okamoto musiał wcześniej wracać do domu, więc na jego miejsce wszedł do finału Yuhei Kusui.
Jednak największą niespodziankę sprawiła 20-letnia Turczynka - Senem Gülçe Özkütük - która również awansowała do finałowej ósemki.

Rozczarowali wielcy faworyci – ubiegłoroczna mistrzyni – Jana Tylova z Czech, która musiała zadowolić się 18 miejscem, wielokrotny mistrz świata w rozwiązywaniu łamigłówek i zdobywca 3go miejsca na ubiegłorocznych mistrzostwach - Wei-Hwa Huang z USA, czy wreszcie uznawany do niedawna za jednego z najlepszych sudokowców na świecie – Tetsuya Nishio z Japonii, który tym razem był na 100 miejscu, mimo że na ostatnich mistrzostwach świata był 4-ty, i niewiele zabrakło aby to on został wtedy mistrzem

Rozgrywki finałowe były prowadzone w ten sposób, że zawodnicy siedzieli na podium, małe kamerki były wycelowane w rozwiązywane przez nich zadania i obraz z tych kamerek rzucany był na duży ekran stojący z boku. Stwarzało to niepowtarzalną okazje do podpatrzenia technik rozwiązywania sudoku przez najlepszych zawodników na świecie.

Po zaciętych ćwierć- i półfinałach w ostatecznej rozgrywce spotkali się Kusui i Snyder. Zwyciężył Thomas Snyder a Yuhei Kusui i tak był szczęśliwy, gdyż całkiem niespodziewanie dostał się do finałowych rozgrywek i zajął w nich drugie miejsce.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Japończycy przed Amerykanami i Czechami. Przy obliczaniu punktów do klasyfikacji drużynowej sumowano wyniki indywidualne czterech najlepszych zawodników z drużyny i wyniki z rund zespołowych, w których zdania były rozwiązywane przez cały zespół.
Pierwsza dziesiątka w klasyfikacji drużynowej to:

1. Japonia - 4490 pkt
2. USA – 4328 pkt
3. Czechy - 3690 pkt
4. Węgry – 3617 pkt
5. Niemcy – 3592 pkt
6. Polska – 3544 pkt
7. Turcja – 3351 pkt
8. Słowacja – 3290 pkt
9. Francja – 3150 pkt
10. Serbia – 2972 pkt.

Różnice w klasyfikacji indywidualnej wynikały zarówno z liczby rozwiązanych zadań jak i z uzyskanych premii za rozwiązanie zadań przed czasem.

W sumie w sześciu indywidualnych rundach było do rozwiązania 48 zadań. Thomas Snyder rozwiązał ich 45, Yuhei Kusui, który jako ostatni wszedł do finału – 40, nasi najlepsi – zawodnicy – Łukasz Bożykowski i Jan Mrozowski – po 37.

Ciekawie wygląda liczba punktów za szybkość. Najwięcej ich zdobył oczywiście – Thomas Snyder - 69. Na następnych miejscach w tej nieoficjalnej klasyfikacji uplasowali się kolejno:
2. Hideaki Jo – 66 pkt
3. Ko Okamoto – 54 pkt
4. Michael Lay – 45 pkt
5. Jakub Ondrousek – 30 pkt
6. McNeil – 27 pkt
7. Jan Mrozowski – 18 pkt.

Występ naszych reprezentantów można ocenić jako całkiem udany – tym bardziej, że połowa ekipy to byli debiutanci. Jeden z nich - Jan Mrozowski – w drugiej rundzie zajął 2-gie miejsce, a w czwartej był trzeci, za każdym razem pokonując większość uczestników finałowej rozgrywki. Natomiast w klasyfikacji drużynowej do ostatniej chwili trwała walka o brązowy medal. W tym roku polskiej ekipie zabrakło niespełna 150 pkt do tego, aby stanąć na podium - następną w klasyfikacji Turcję wyprzedziliśmy o prawie 200 pkt. I jeśli nasza czołówka solidnie potrenuje sudoku przez najbliższy rok to na następnych mistrzostwach będzie mogła pokusić się o medale – zarówno w klasyfikacji drużynowej jak i indywidualnej.

Pełne wyniki mistrzostw można obejrzeć na oficjalnej stronie zawodów – www.sudoku07.com.

Media zainteresowane tematem prosimy o kontakt emialowy pod adresem jszczap@mediagames.pl

Jacek Szczap

Terminy zawodów organizowanych przez SFINKS-a

30.10.2007

Ustalone zostały terminy Pucharu Polski i mistrzostw Polski w sudoku i w rozwiązywaniu łamigłówek.

Czytaj więcej

SFINKS laureatem konkursu „Rośnij razem z nami”

04.10.2007

SFINKS został laureatem piątej edycji konkursu „Rośnij razem z nami” na najlepsze małe organizacje pozarządowe. Organizowany przez serwis NGOfund (wyniki na dole strony) konkurs ma na celu popularyzację osiągnięć najlepszych niewielkich organizacji pozarządowych.

Czytaj więcej

Paweł Kwiatkowski ponownie mistrzem Polski

08.09.2007

W rozegranym 8 września w Warszawie finale XI mistrzostw Polski w rozwiązywaniu łamigłówek zwyciężył Paweł Kwiatkowski. Drugie miejsce zajął Tomasz Krajewski, a trzeci był Michał Karwański.   >>   więcej

Czytaj więcej

Thomas Snyder znowu mistrzem USA w rozwiązywaniu łamigłówek
Bardzo dobry wyn

30.06.2007

Mistrzem USA w rozwiązywaniu łamigłówek, tak jak przed rokiem został Thomas Snyder, z Harvardu, który rozwiązał dobrze 19 z 20 zadań i zdobył 350 punktów na 365 możliwych. Znakomity wynik osiągnął Michał Karwański, który w klasyfikacji międzynarodowej zajął drugie miejsce, a w klasyfikacji generalnej był ósmy

Czytaj więcej

Mistrzostwa USA w rozwiązywaniu łamigłowek już za 5 dni

11.06.2007

Jeszcze tylko 3 dni można rejestrować się w mistrzostwach USA w rozwiązywaniu łamigłówek Adres do rejestracji: http://wpc.puzzles.com . W mistrzostwach mogą brać udział tylko zarejestrowani uczestnicy. Mistrzostwa odbędą się w najbliższą sobotę 16 czerwca.

Czytaj więcej

Ranking

01.06.2007

W związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Polski opracowaliśmy prosty ranking najlepszych polskich łamigłówkowiczów. Dziesięcioosobowa czołówka rankingu zakwalifikuje się do finału mistrzostw Polski bez konieczności startu w eliminacjach.

Czytaj więcej

Multiwiadomość czyli: XI mistrzostwa Polski, mistrzostwa USA, ranking i książka

25.05.2007

Nie publikowaliśmy do tej pory takich multiwiadomości, ale ponieważ każdy z poniższych tematów szerzej będziemy mogli rozwinąć dopiero w najbliższym tygodniu, a czas nagli więc prosimy potraktować tę wiadomość jako zapowiedź bardziej szczegółowych informacji, które ukażą się w najbliższym tygodniu.

Czytaj więcej

Wyniki mistrzostw Niemiec w łamigłówkach optymalizacyjnych

27.03.2007

Mistrzem Niemiec w łamigłówkach optymalizacyjnych został Japończyk Tomoaki Tokunaga, drugie miejsce zajął także mieszkaniec Japonii Takayuki Kawahara, a trzecie Holender Rick Uppelschoten. Nieźle wypadli Polacy - Paweł Kwiatkowski zajął w klasyfikacji generalnej zajął piąte miejsce, a Krzysztof Doerrfer był 13.

Czytaj więcej

Kadra na mistrzostwa świata w sudoku skompletowana

26.03.2007

Na dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem II mistrzostwa świata w sudoku na liście startujących znajduje się 161 osób z 32 krajów z całego świata. Wśród nich polska szóstka: Łukasz Bożykowski, Michał Karwański Jacek Kozicki, Tomasz Krajewski, Kamil Krasuski, Jan Mrozowski.

Czytaj więcej

Wyniki kwalifikacji na mistrzostwa świata

18.03.2007

17 marca w siedzibie Gazety Wyborczej w Warszawie odbyły się ostateczne kwalifikacje do reprezentacji Polski na II mistrzostwa świata w sudoku.Impreza rozpoczęła się od miłego akcentu - czyli od wręcznienia Janowi Mrozowskiemu pucharu za zdobycie tytułu Międzynarodowego Mistrza Polski w sudoku. Mistrz potwierdził wysoką formę i ukończył kwalifikacje na pierwszym miejscu.

Czytaj więcej

Jan Mrozowski najszybszy w MMPwS

04.03.2007

Międzynarodowym Mistrzem Polski w Sudoku został Jan Mrozowski - student I-go roku matematyki stosowanej na AGH w Krakowie. Rozwiązanie 8 zadań zajęło mu niespełna 57 minut.

Czytaj więcej

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sudoku

21.02.2007

3 marca br. o. 12.30 na naszych internetowych stronach rozpoczną się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Sudoku. Mistrzostwa będą przeprowadzone w dwóch językach – polskim i angielskim. Mistrzostwa te będą równoczesnie pierwszym etapem kwalifikacji do reprezentacji Polski na mistrzostwa świata w sudoku.

Czytaj więcej

Otwarte mistrzostwa NIemiec w łamigłówkach optymalizacyjnych

10.02.2007

To bardzo ciekawie zapowiadające się zawody łamigłówkowe. Mistrzostwa rozpoczynają się 1 marca. Do rozwiązania będzie 20 zadań, a na ich rozwiązanie uczestnicy będą mieli 1 miesiąc!!!.

Czytaj więcej

Partnerzy Fundacji:

Microsoft Britnet Pałac Domaniowski WhyBlack
Facebook - Odwiedź nas
Należymy do World Puzzle Federation WPF
Wszelkie prawa zastrzeżone | Copyright Sfinks 2012
Projekt i wykonanie: WhyBlack