Relacja z VI WSC i XX WPC

24.11.2011

W dniach 6-13.11.2011r. w Egerze (Węgry) odbyły się po raz pierwszy połączone VI Mistrzostwa Świata w Sudoku (6th World Sudoku Championship) oraz XX Mistrzostwa Świata w Łamigłówkach (20th World Puzzle Championship).

Najpierw, w dniach 6-9.11.2011 odbyły Mistrzostwa w Sudoku. Nasz niepokonany zawodnik, Jan Mrozowski, występował jako obrońca mistrzowskiego tytułu oraz jeden z faworytów. Jednak było wiadomo, że Thomas Snyder z USA spędził ostatni rok intensywnie się przygotowując do tegorocznych mistrzostw i będzie chciał powetować sobie stratę tytułu sprzed 2 lat w Zilinie. I tak też się stało, Thomas Snyder został po raz trzeci Mistrzem Świata w Sudoku pokazując w play offach, że zasłużenie prowadził po dwóch dniach imprezy. Drugie miejsce zajął Kota Morinishi (Japonia), a trzecie nieoczekiwanie Tiit Vunk (Estonia). Warto dodać, że po rundach podstawowych 2 miejsce zajmował Jan Mrozowski, jednak stres podczas finałów sprawił, że ostatecznie zajął 10 miejsce.

Polacy zaprezentowali się bardzo dobrze, zajmując odpowiednio miejsca:
10. Jan Mrozowski
19. Przemysław Dębiak
60. Paweł Rachel
69. Agnieszka Buczma
88. Paweł Kępczyński
93. Łukasz Kalinowski

Pierwsze cztery osoby tworzyły polską kadrę, która zajęła drużynowo imponujące 4 miejsce z bardzo niewielką stratą do brązowych medalistów - USA. Pierwsze i drugie miejsce w rankingu drużynowym zajęły odpowiednio drużyny z Niemiec i z Czech. Nasi mistrzowie sudoku nie mogli odżałować znalezienia się tuż za drużynowym podium, jednak warto pamiętać, że to najlepszy wynik polskiego zespołu w historii WSC.Kapitanem polskiej drużyny podczas WSC była Agnieszka Buczma.


Drugą częścią zawodów było, odbywające się w dniach 9-13.11.2011, WPC. Zwycięzcą 20 Mistrzostw Świata w Łamigłówkach został Palmer Mebane (USA), drugie miejsce zajął Urlich Voigt (Niemcy), a trzecie Thomas Snyder (USA). Triumf Palmera Mebane jest uważany za duże zaskoczenie, nawet pomimo wygrania przez niego tegorocznych US Puzzle Championship.

W tych zawodach Polacy również zaprezentowali się z dobrej strony. Tylko cztery osoby z każdego kraju mogły być uwzględnione w oficjalnej klasyfikacji; w nawiasach wyniki uwzględniające również dodatkowe osoby z każdego kraju.
16 (18). Przemysław Dębiak
30 (34). Jan Mrozowski
33 (37). Tomasz Stróżak
45 (49). Sylwester Błaszczuk
(72). Paweł Rachel
(121). Agnieszka Buczma

Polska kadra złożona z czterech pierwszych w.w. osób zajęła w zawodach drużynowych bardzo dobre 6 miejsce, z niewielką stratą do miejsca nr 5. Zwycięzcami zawodów drużynowych została drużyna USA, srebro zgarnęli Niemcy, a brąz Japończycy.

Kapitanem polskiej drużyny podczas WPC był Tomasz Krajewski.
 

Partnerzy Fundacji:

Microsoft EDC Polska Britnet Pałac Domaniowski WhyBlack
Facebook - Odwiedź nas
Należymy do World Puzzle Federation WPF
Wszelkie prawa zastrzeżone | Copyright Sfinks 2012
Projekt i wykonanie: WhyBlack