Beijing International Sudoku Tournament 2012

17.11.2012

Kto nigdy nie był w Chinach może nie zrozumieć z jaką perfekcją do organizacji wszystkiego podchodzą mieszkańcy tego kraju. I tak też było w tym przypadku! Druga edycja Otwartych Mistrzostw Pekinu w Sudoku zaskoczyła nas swoją dbałością o każdy detal, również pod względem zadań!

W dniach 17 - 21 maja odbyły się w stolicy państwa środka chyba najlepsze zawody łamigłówkowe w jakich przyszło nam uczestniczyć! W daleką podróż z Polski wybrał się oczywiście nasz etatowy mistrz Janek Mrozowski (uczestniczył on również w pierwszej edycji chińskich mistrzostw) oraz Przemek Dębiak, Agnieszka Buczma, Łukasz Kalinowski oraz Konrad Siamro. Wśród zgłoszonych uczestników znaleźć można było znane w "sudokowym światku" nazwiska, takie jak: Thomas Snyder z USA, Jakub Ondrousek z Czech, Tiit Vunk z Estonii, Kota Morinishi z Japonii czy Florian Kirch z Niemiec. Jednak pojawiło się też kilka kompletnie nowych nazwisk zawodników rodem z Filipin, Singapuru czy Tajwanu. Jasne było, że pretendentów do zgarnięcia głównej nagrody, 6 000 $, było wielu. Oczywiście bardzo liczyliśmy na powtórkę bardzo dobrego, drugiego miejsca, Janka sprzed roku, a trochę bardziej nieśmiale dopingowaliśmy Przemka w zmaganiach o udział w ścisłym finale.

Jednak zanim zawody się rozpoczęły, mieliśmy chwilę czasu na odpoczynek i próbę przystosowania się do nowej strefy czasowej. Przyszło nam to o tyle łatwo, że zawody odbywały się w bardzo komfortowym, pięciogwiazdkowym hotelu na obrzeżach Pekinu (A może to nie były jeszcze obrzeża? Wszak godzina spędzona w autobusie na dojeździe z centrum do hotelu o niczym nie świadczy.) Następnego dnia podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza udała się żeby odwiedzić niezaprzeczalny symbol Chin - Wielki Mur Chiński. Pozostali zwiedzali niemniej sławne zakazane miasto oraz klimatyczną dzielnicę hutongów. Oczywiście każda wolna minuta w autobusie poświęcona była na trenowanie zadań, które miały na nas czekać już jutro, albo na sen (który wciąż dopadał nas o losowych porach dnia). Po oficjalnym rozpoczęciu zawodów, przy licznym udziale mediów, postanowiliśmy raz jeszcze omówić najbardziej podchwytliwe zadania i wymienić się uwagami.

Cały następny dzień upłynął pod znakiem rund eliminacyjnych. W przerwach niektórym z nas udało się udzielić kilku wywiadów dla wszechobecnych przedstawicili prasy, radia czy telewizji (nie tylko chińskiej!). Chyba po raz pierwszy poczuliśmy się jak uczestnicy ważnych zawodów, a nie grupa anonimowych zapaleńców z całego świata spotykająca się raz do roku aby wspólnie porozwiązywać zadania. Mimo profesjonalnej otoczki i realnej możliwości wzbogacenia się nie można było odczuć niechęci czy niezdrowej rywalizacji między uczestnikami. Wszyscy byli jak zawsze przyjaźnie do siebie nastawieni.

Ponieważ sztab organizacyjny zawodów chyba przewyższał pod względem liczebności samych uczestników, sprawdzanie zadań poszło stosunkowo szybko. W dziesięcioosobowym półfinale znalazł się oczywiście nasz mistrz Janek. Niestety bardzo niewiele zabrakło, żeby towarzyszył mu także Przemek... Pozostało nam mocno trzymać kciuki za Janka! Do ścisłego finału, który miał odbyć się po południu awansowały tylko dwie osoby. Jaka była nasza radość jak Janek oddał zadania półfinałowe 10 minut przed następnym zawodnikiem! Niestety, jak się później okazało, prosta zamiana dwóch cyfr kosztowała go utratę miejsca w finale i spadek na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. W zapowiadanym po każdych wiadomościach wieczornych, transmitowanym na żywo na kanale sportowym finale zawodów, udział wzięli Kuba Ondrousek oraz Kota Morinishi. Komentarz dla telewidzów i dla nas zgromadzonych na widowni przygotowali autorzy zadań, Chen Cen oraz Wei-Hwa Huang. Po kilku emocjonujących zwrotach akcji, nowym Mistrzem Pekinu w Sudoku został Kota Morinishi, przed zeszłorocznym triumfatorem, Kubą Ondrouskiem.

Polski team czekał jeszcze jeden obowiązek. Zostaliśmy poproszeni o wykonanie, podczas części artystycznej ceremonii zamknięcia, jakiejś polskiej tradycyjnej piosenki. Nie wiemy czemu padło akurat na nas. Długo sprzeczaliśmy się jaki utwór wybrać. Czy wybrać aktualne wtedy "Koko Koko Euro Spoko" czy może coś bardziej tradycyjnego. Dyskusje trwały dosłownie do ostatniej chwili. Postanowiliśmy przedstawić chińskiej (i nie tylko) widowni "Szła dzieweczka do laseczka". Oczywiście przez nasze niezdecydowanie nie przećwiczyliśmy piosenki ani razu. Uzbrojeni w spisany pośpiesznie tekst weszliśmy na scenę, mając nadzieję, że wszystkie obecne na sali kamery magicznie zepsują się na tę konkretną chwilę. Mamy nadzieję, że nie poszło nam najgorzej. :)

Wszystko co dobre szybko się kończy. Następnego dnia zawody faktycznie dobiegły końca. Niektórzy z nas postanowili zostać kilka dni dłużej w Pekinie aby poznać to miasto dokładniej. Niemniej jednak wszyscy byliśmy pod wrażeniem perfekcji i staranności organizatorów. Trochę smutno to mówić, ale tak powinny wyglądać każde mistrzostwa świata organizowane pod egidą WPFu. Na szczęście wiemy że World Puzzle/Sudoku Championship w roku 2013 będą zorganizowane równie rewelacyjnie. Tym razem cała światowa czołówka zawita właśnie do Pekinu! My już wiemy, że organizatorzy na pewno sprostają rewelacyjnie zadaniu. Byle tylko nie kazali nam znowu śpiewać. :)


Na Wielkim Chińskim Murze z zawsze pomocną Maggie

Cała nasza grupa w Pałacu Letnim

Competition hall

Janek na chwilę przed półfinałem

Koncentrujący się Thomas Snyder

Obowiązki mistrza

Wei-Hwa Huang i Chen Cen komentują na żywo finał

Janek odbiera nagrodę z rąk dyrektor WPFu, Hany Koudlekovej

Zwycięzcy

Polski team w nowej roli

Terminy eliminacji do finałów MP w Łamigłówkach i MP w Sudoku

23.12.2012

Już 19 stycznia, punktualnie w południe rozegrane zostaną eliminacje do Mistrzostw Polski w Łamigłówkach, tydzień później eliminacje do Mistrzostw Polski w Sudoku

Czytaj więcej

VII Mistrzostwa Świata w Sudoku i XXI Mistrzostwa Świata w Łamigłówkach

27.11.2012

W pierwszym tygodniu października odbyły się VII Mistrzostwa Świata w Sudoku i XXI Mistrzostwa Świata w Łamigłówkach. W tym roku gospodarzem Mistrzostw była Chorwacja.

Czytaj więcej

Relacja z Mistrzostw Polski w Łamigłówkach oraz Sudoku

11.11.2012

Ponieważ nareszcie posiadamy w pełni działającą stronę internetową nadszedł czas żeby podzielić się z Wami aktualnościami z ostatniego półrocza. Na początek krótka relacja z XVI Mistrzostw Polski w Łamigłówkach i VII Mistrzostw Polski w Sudoku, które odbyły się w dniach 21-22 kwietnia w Warszawie.

Czytaj więcej

Kolejna edycja Sudoku Cup

22.01.2012

Już w następny weekend odbędzie się kolejna edycja Sudoku Cup. W zawodach można wziąć udział od 28 do 29 stycznia za pośrednictwem strony: http://pl.sudokucup.com 17 konkursowych zadań przygotował jak zawsze Karel Tesar. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w zawodach!

Czytaj więcej

XVI Mistrzostwa Polski w Łamigłówkach i
VII Mistrzostwa Polski w Sudoku

04.01.2012

XVI Mistrzostwa Polski w Łamigłówkach i VII Mistrzostwa Polski w Sudoku odbedą się między 3 marca a 22 kwietnia 2012.

Czytaj więcej

SFINKS na Facebooku

04.01.2012

Uruchomiliśmy profil SFINKSA na Facebooku: http://www.facebook.com/pages/SFINKS-Fundacja-Rozwoju-Matematyki-Rekreacyjnej/164561586976038?sk=info

Czytaj więcej

Partnerzy Fundacji:

Microsoft EDC Polska Britnet Pałac Domaniowski WhyBlack
Facebook - Odwiedź nas
Należymy do World Puzzle Federation WPF
Wszelkie prawa zastrzeżone | Copyright Sfinks 2012
Projekt i wykonanie: WhyBlack