Relacja z Mistrzostw Polski w Łamigłówkach oraz Sudoku

11.11.2012

Ponieważ nareszcie posiadamy w pełni działającą stronę internetową nadszedł czas żeby podzielić się z Wami aktualnościami z ostatniego półrocza. Na początek krótka relacja z XVI Mistrzostw Polski w Łamigłówkach i VII Mistrzostw Polski w Sudoku, które odbyły się w dniach 21-22 kwietnia w Warszawie.

Honorowy patronat nad Mistrzostwami ponownie objęła Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa Hanna Gronkiewicz Waltz oraz Pani Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas. Drugi rok z rzędu nagrody dla najlepszych ufundowało japońskie wydawnictwo łamigłówkowe Nikoli.

Rywalizacja rozpoczęła się od zmagań najlepszych łamigłówkowiczy. 4 zasadnicze rundy wyłoniły najlepszą ósemkę, która wzięła udział w specjalnie przygotowanych play offach. Niespodzianek nie było raczej żadnych. Cała ósemka to dobrze znane nazwiska w poslkim świecie łamigłówkowym od lat, a mianowicie:

 1. Przemysław Dębiak
 2. Jan Mrozowski
 3. Sylwester Błaszczuk
 4. Tomasz Stróżak
 5. Marcin Mucha
 6. Paweł Tatarczak
 7. Michał Karwański
 8. Paweł Rachel

Zawodnicy startowali w kolejności zajmowanych po rundach zasadniczych miejsc, w 30 sekundowych odstępach. Mieli do rozwiązania tylko jedno zadanie, najlepsza czwórka awansowała do walki o czołowe pozycje, reszta rywalizowała, niemniej zawzięcie, o miejsca 5 - 8. Następnie, na podobnej zasadzie, wyłonione zostały pary do pojedynków o miejsca 1-2, 3-4, 5-6 oraz 7-8. W ten oto sposób, poznaliśmy nazwisko Mistrza Polski w Rozwiązywaniu Łamigłówek, a został nim Przemysław Dębiak odbierając niejako tytuł po rocznej przerwie od Janka Mrozowskiego, który w tym roku musiał uznać wyższość jeszcze jednego zawodnika, Tomasza Stróżaka.

W niedzielię spotkaliśmy się ponownie aby tym razem wyłonić Mistrza Polski w Rozwiązywaniu Sudoku. Faworyt był jeden i zdecydowany - Jan Mrozowski. Ale ponieważ sudoku nie toleruje nawet najdrobniejszych pomyłek, wszystko mogło się zdarzyć. Tym razem trzy zasadnicze rundy miały wyłonić uczestników ścisłego finału. Również tym razem obyło się bez większych niespodzianek i czołowa ósemka to dobrze znane nazwiska, w kolejności:

 1. Jan Mrozowski
 2. Przemysław Dębiak
 3. Michał Karwański
 4. Tomasz Stróżak
 5. Paweł Rachel
 6. Marcin Mucha
 7. Agnieszka Buczma
 8. Łukasz Kalinowski

Play offy odbywały się na identycznych zasadach, jak te rozegrane w dniu poprzedzającym. Obyło się bez sensacji, Jan Mrozowski po raz szósty (!) z rzędu został Mistrzem Polski w Sudoku. Wyprzedził Mistrza z dnia poprzedniego, Przemysława Dębiaka, oraz pierwszego Mistrza Polski w Sudoku, Michała Karwańskiego.

Chcielibyśmy jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować autorom i testerom zadań: Tomowi Collyerowi z Wielkiej Brytanii, Fredowi Stalderowi ze Szwajcarii, Serkanowi Yurekli z Turcji oraz oczywiście Łukaszowi Bożykowskiemu! Niezapominamy również o naszych wolantariuszach, którzy poświęcili swój czas i pomogali nam w sprawdzaniu zadań! Szczegółowe wyniki oraz zadania można znaleźć w zakładce Zawody.

Poniżej kilka zdjęć z Mistrzostw.
Terminy eliminacji do finałów MP w Łamigłówkach i MP w Sudoku

23.12.2012

Już 19 stycznia, punktualnie w południe rozegrane zostaną eliminacje do Mistrzostw Polski w Łamigłówkach, tydzień później eliminacje do Mistrzostw Polski w Sudoku

Czytaj więcej

VII Mistrzostwa Świata w Sudoku i XXI Mistrzostwa Świata w Łamigłówkach

27.11.2012

W pierwszym tygodniu października odbyły się VII Mistrzostwa Świata w Sudoku i XXI Mistrzostwa Świata w Łamigłówkach. W tym roku gospodarzem Mistrzostw była Chorwacja.

Czytaj więcej

Beijing International Sudoku Tournament 2012

17.11.2012

Kto nigdy nie był w Chinach może nie zrozumieć z jaką perfekcją do organizacji wszystkiego podchodzą mieszkańcy tego kraju. I tak też było w tym przypadku! Druga edycja Otwartych Mistrzostw Pekinu w Sudoku zaskoczyła nas swoją dbałością o każdy detal, również pod względem zadań!

Czytaj więcej

Kolejna edycja Sudoku Cup

22.01.2012

Już w następny weekend odbędzie się kolejna edycja Sudoku Cup. W zawodach można wziąć udział od 28 do 29 stycznia za pośrednictwem strony: http://pl.sudokucup.com 17 konkursowych zadań przygotował jak zawsze Karel Tesar. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w zawodach!

Czytaj więcej

XVI Mistrzostwa Polski w Łamigłówkach i
VII Mistrzostwa Polski w Sudoku

04.01.2012

XVI Mistrzostwa Polski w Łamigłówkach i VII Mistrzostwa Polski w Sudoku odbedą się między 3 marca a 22 kwietnia 2012.

Czytaj więcej

SFINKS na Facebooku

04.01.2012

Uruchomiliśmy profil SFINKSA na Facebooku: http://www.facebook.com/pages/SFINKS-Fundacja-Rozwoju-Matematyki-Rekreacyjnej/164561586976038?sk=info

Czytaj więcej

Partnerzy Fundacji:

Microsoft EDC Polska Britnet Pałac Domaniowski WhyBlack
Facebook - Odwiedź nas
Należymy do World Puzzle Federation WPF
Wszelkie prawa zastrzeżone | Copyright Sfinks 2012
Projekt i wykonanie: WhyBlack