VII Mistrzostwa Świata w Sudoku i XXI Mistrzostwa Świata w Łamigłówkach

27.11.2012

W pierwszym tygodniu października odbyły się VII Mistrzostwa Świata w Sudoku i XXI Mistrzostwa Świata w Łamigłówkach. W tym roku gospodarzem Mistrzostw była Chorwacja.

Mistrzostwa odbyły się w Kraljevicy, niedaleko Rijeki. W dniach od 2 do 3 października zawodnicy mierzyli swoje siły z zadaniami sudoku, natomiast od 4 do 6 października starali się jak najszybciej (ale również poprawnie! :) ) rozwiązywać łamigłówki.

Wszyscy mieliśmy nadzieję, że Mistrz Polski w Sudoku, Jan Mrozowski, odzyska tytuł Mistrza Świata, który stracił rok temu w Egerze. Po pierwszym dniu zawodów Janek zajmował drugie miejsce, co zagwarantowało mu pewny awans do playoffów. Pozostali zawodnicy Polskiej drużyny, Paweł Rachel, Tomasz Stróżak oraz Agnieszka Buczma, zajęli odpowiednio 43, 50 oraz 57 miejsce, a Polska drużyna uplasowała się na 9. pozycji. Następnego dnia rano, najlepsza ósemka wystąpiła w playoffach. Przybrały one formę bezpośrednich pojedynków- pierwszy mierzy się z ósmym, drugi z siódmym itd. Do rozwiązania były zadania na flipchartach, a wygrywał ten, kto szybciej rozwiązał dwa z nich (jeśli po dwóch zadaniach był remis 1:1, decydowało ostatnie zadanie). Janek trafił na Chinkę Chen Cen, którą łatwo pokonał 2:0. Następnie w półfinale pokonał Hideakiego Jo z Japonii (również 2:0), by w finale trafić na innego Japończyka, Kotę Morinishi, który prowadził po pierwszym dniu i pewnie wygrał oba swoje wcześniejsze mecze. Tym razem zawodnicy mieli rywalizować do 3 zwycięstw (maksymalnie 5 zadań). Janek wygrał w pierwszym zadaniu, jednak w drugim Japończyk był szybszy. Trzecie zadanie okazało się piekielnie trudne dla obu zawodników, jednak to naszemu mistrzowi udało się je zrobić szybciej. W czwartym zadaniu Janek nie dał przeciwnikowi szans i po raz trzeci został Mistrzem Świata w Sudoku!

Przez następne 3 dni, zawodnicy z całego świata rozwiązywali łamigłówki. Nasza reprezentacja, składająca się z: Jana Mrozowskiego (22 miejsce), Tomasza Stróżaka (33), Pawła Rachela (41) i Jakuba Cabana (54) zajęła 9. miejsce. Całe Mistrzostwa bezapelacyjnie wygrał Niemiec Ulrich Voigt, prowadząc po rundach zasadniczych i wygrywając wszystkie mecze podczas playoffów. Za nim uplasował się Thomas Snyder (USA), zeszłoroczny Mistrz Świata w Sudoku, a na trzecim miejscu zawody ukończył broniący tytułu Palmer Mebane, również z USA.

Wszyscy uczestnicy Mistrzostw Świata

Polska reprezentacja

Polska reprezentacja z innej perspektywy

Szare komórki pracują!

Finałowy pojedynek Janka i Koty Morinishi

Dumny mistrz! :)

Mistrz Świata w rozwiązywaniu sudoku - Jan Mrozowski!

Terminy eliminacji do finałów MP w Łamigłówkach i MP w Sudoku

23.12.2012

Już 19 stycznia, punktualnie w południe rozegrane zostaną eliminacje do Mistrzostw Polski w Łamigłówkach, tydzień później eliminacje do Mistrzostw Polski w Sudoku

Kto nigdy nie był w Chinach może nie zrozumieć z jaką perfekcją do organizacji wszystkiego podchodzą mieszkańcy tego kraju. I tak też było w tym przypadku! Druga edycja Otwartych Mistrzostw Pekinu w Sudoku zaskoczyła nas swoją dbałością o każdy detal, również pod względem zadań!

Ponieważ nareszcie posiadamy w pełni działającą stronę internetową nadszedł czas żeby podzielić się z Wami aktualnościami z ostatniego półrocza. Na początek krótka relacja z XVI Mistrzostw Polski w Łamigłówkach i VII Mistrzostw Polski w Sudoku, które odbyły się w dniach 21-22 kwietnia w Warszawie.

Już w następny weekend odbędzie się kolejna edycja Sudoku Cup. W zawodach można wziąć udział od 28 do 29 stycznia za pośrednictwem strony: http://pl.sudokucup.com 17 konkursowych zadań przygotował jak zawsze Karel Tesar. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w zawodach!

XVI Mistrzostwa Polski w Łamigłówkach i VII Mistrzostwa Polski w Sudoku odbedą się między 3 marca a 22 kwietnia 2012.

Projekt i wykonanie: WhyBlack