Relacja z IX Mistrzostw Polski w Sudoku i XVIII Mistrzostw Polski w Łamigłówkach

14.04.2014

W weekend 12 i 13 kwietnia najlepsi polscy (i nie tylko) łamigłówkowicze zawitali ponownie w gościnne progi Pałacu Domaniowskiego. Cel mógł być tylko jeden – wyłonienie Mistrza Polski w Sudoku oraz Mistrza Polski w Łamigłówkach.

Zawody rozpoczęły się od IX Mistrzostw Polski w Sudoku. W szranki o tytuł stanęło 43 zawodników z Polski, którzy zostali zakwalifikowani na podstawie internetowych eliminacji poprzedzających Mistrzostwa. Ale żeby zaostrzyć konkurencję, do udziału w imprezie zostali zaproszeni czołowi światowi łamigłówkowicze z Austrii, Czech, Estonii, Słowacji i Węgier. Dość powiedzieć, że mieliśmy przyjemność gościć trzech najlepszych Europejczyków w sudoku: Jana Mrozowskiego z Polski, Tiita Vunka z Estonii oraz Jakuba Ondrouska z Czech. Rywalizacja od samego początku zapowiadała się na ciekawą! Do rozwiązania podczas 5 rund było, bagatela 47 zadań i to często nie najłatwiejszych. O wysokim poziomie zawodów świadczy fakt, że Tiit rozwiązał wszystkie pięć rund bezbłędnie i przed czasem, za każdym razem otrzymując bonus punktowy. Tradycyjnie, rundy zasadnicze poprzedzały playoff rozgrywany na flipchartach w formie bezpośrednich pojedynków. Pojedynek wygrywał zawodnik, który jako pierwszy rozwiązał dwa z trzech zadań. Obowiązywała jedna dodatkowa zasada, w czteroosobowym finale musiało znaleźć się co najmniej dwóch zawodników z Polski. I tak, w pierwszym pojedynku zmierzył się Krystian Świderski z prowadzącym Tiitem Vunkiem. I od razu mieliśmy wielkie emocje i pierwszą niespodziankę. Krystian rozwiązał Battleship sudoku zaledwie dwie sekundy przed faworyzowanym Tiitem. Następne zadanie wygrał co prawda zawodnik z Estonii, ale decydujący diagram padł łupem Krystiana. Kolejny pojedynek stoczyli, wielokrotnie spotykający się w różnych playoffach na różnych kontynentach, Janek i Kuba. Niestety dla Polskiej publiczności, dwa pierwsze zadania wygrał Kuba i stało się jasne, że Janek nie zostanie po raz ósmy z rzędu mistrzem polski. Przystępując do finałowego pojedynku o tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski w Sudoku Krystian już wiedział, że tytuł Mistrza Polski ma już w kieszeni. Może właśnie nadmiar emocji z tym związanych sprawił, że dwa kolejne diagramy przegrał z doświadczonym zawodnikiem z Czech 0:2.

Po całym dniu zawodów poznaliśmy Międzynarodowego Mistrza Polski w Sudoku, którym został Jakub Ondrousek. Natomiast Mistrzem Polski w Sudoku został Krystian Świderski wyprzedzając Jana Mrozowskiego i Przemysława Dębiaka. Wśród juniorów zwyciężył Piotr Gdowski, seniorów Paweł Kępczyński, a najlepszą Polką została Agnieszka Buczma.

Oczywiście prawdziwym pasjonatom łamania głowy zadań nigdy dosyć. Dlatego po krótkiej przerwie regeneracyjnej rozpoczął się dodatkowy konkurs drużynowy przygotowany przez Zoltana Horvatha z Węgier i Brama de Laat z Holandii. Czteroosobowe zespoły próbowały znaleźć ścieżkę przez labirynt łamigłówek, które stanowiły tylko podpowiedź do rozwiązania. Rywalizację z dużą przewagą wygrał zespół w składzie Przemysław Dębiak, Wojciech Gryciuk i Matthias Reichmayr. Oczywiście po zakończeniu części oficjalnej, nocnym rozmowom na temat łamigłówek przy barze nie było końca.

Po intensywnej sobocie z sudoku czekała nas niemniej obfitująca w wydarzenia niedziela z łamigłówkami. Tym razem 37 zawodników z Polski i 7 z zagranicy zmierzyło się z 65 zadaniami. Po rundach zasadniczych prowadził z dużą przewagą ubiegłoroczny Mistrz Polski Przemysław Dębiak przed Matusem Demigarem ze Słowacji, Zoltanem Horvathem z Węgier oraz Tomaszem Stróżakiem. Pierwszy pojedynek stoczony pomiędzy Przemkiem i Tomkiem zakończył się zwycięstwem Przemka 2:1. Następnie mogliśmy obserwować gości z zagranicy. Zoltan wygrał z Matusem 2:0. Tym samym jedyną niewiadomą pozostało pytanie kto będzie Międzynarodowym Mistrzem Polski, Przemek czy Zoltan. Pierwszy diagram, Calcudoku, wygrał Zoltan. Następnie Tic-tac-logic padło łupem Przemka, a decydujące Skyscrapers wygrał zdecydowanie Przemek.

Tym samym Przemek zdobył po raz trzeci z rzędu tytuł Mistrza Polski w Łamigłówkach oraz puchar dla Międzynarodowego Mistrza Polski w Łamigłówkach. Wyprzedził Tomasza Stróżaka oraz Jana Mrozowskiego. Wśród juniorów triumfował Karol Kaszuba, seniorów Paweł Kępczyński, a wśród pań Agnieszka Buczma.

Bardzo gorąco chcielibyśmy podziękować autorom zadań, bez których niemożliwym byłoby zorganizowanie Mistrzostw. Od kilku lat pomagają nam: Salih Alan, Bram de Laat, Rishi Puri, Prasanna Seshadri, Fred Stalder, Karel Tesar. Również bardzo dziękujemy za dostarczone zadania i ufundowanie nagród dla zwycięzców Conceptis Puzzles. Wielkie słowa uznania należą się niezastąpionym wolontariuszom z EDC Polska. Dość powiedzieć, że sprawdzanie zadań nigdy jeszcze nie szło tak sprawnie, a zawodnicy otrzymywali sprawdzone prace już po zakończeniu następnej rundy!

Osobne słowa podziękowania kierujemy do naszych sponsorów, zwłaszcza firmy Bakalland. Pałacowi Domaniowskiemu dziękujemy za ponowne ugoszczenie łamigłówkowiczy. Starostwu Powiatowemu w Radomiu dziękujemy za objęcie zawodów honorowym patronatem.

Do zobaczenia za rok na X Mistrzostwach Polski w Sudoku oraz XIX Mistrzostwach Polski w Łamigłówkach!

Artykuł w Gazecie Wyborczej
Relacja z Mistrzostw Polski w Łamigłowkach przygotowana przez zebrra.tv

Terminy Mistrzostw Polski w Sudoku i Łamigłówkach

26.12.2014

Znamy już terminy eliminacji i finałów Mistrzostw Polski w 2015 roku!

W dniach 10 - 17 sierpnia w Londynie odbyły się 9th World Sudoku Championship i 23rd World Puzzle Championship.

Znamy już członków Reprezentacji Polski na zbliżające się Mistrzostwa Świata!

Co sobotę łamigłówki w Gazecie Wyborczej!

27.06.2014

W sobotę 28.06.2014 w Gazecie Wyborczej ukaże się pierwszy numer dodatku Gazeta NA PAMIĘĆ.

Z dumą prezentujemy filmową relację z Mistrzostw zrealizowaną dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Już 12 i 13 kwietnia w Pałacu Domaniowskim zostaną rozegrane finały IX Mistrzostw Polski w Sudoku oraz XVIII Mistrzostw Polski w Łamigłówkach.

Bardzo miło jest nam poinformować, że z dniem 29 listopada 2013 roku Fundacja Rozwoju Matematyki Rekreacyjnej SFINKS uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego.

Projekt i wykonanie: WhyBlack