Relacja z Finałów Mistrzostw Polski 2015

15.04.2015

W dniach 11 i 12 kwietnia najlepsi łamigłówkowicze nie tylko z Polski, spotkali się tradycyjne w Pałacu Domaniowskim, koło Radomia. Wszystko po to by rozegrać finały X Mistrzostw Polski w Sudoku oraz XIX Mistrzostw Polski w Łamigłówkach. Emocji nie było końca…

To były już trzecie Mistrzostwa, które odbyły się w komfortowych warunkach oferowanych przez Pałac Domaniowski. Tym razem aura wyjątkowo sprzyjała i aż prawie żal było zrezygnować z wypoczynku nad brzegiem zalewu w pełnym słońcu, na rzecz kilkugodzinnego rozwiązywania łamigłówek. No ale nie dla wypoczynku tam przyjechaliśmy!

Sobotnie zmagania w Finale X Mistrzostw Polski w Sudoku składały się z pięciu zasadniczych rund i wielkiego finału na flipchartach. Do rywalizacji zostali zaproszeni najlepsi polscy gracze z lutowych eliminacji oraz posiadacze dzikich kart: zwycięzcy Mistrzostw Dolnego Śląska w Sudoku oraz między licealnego konkursu w Szczecinie. Gościliśmy także jednych z lepszych zawodników z Czech, Węgier, Austrii, Szwajcarii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Łącznie w szranki stanęło 52 zawodników. Wszyscy doskonale przygotowali się do konfrontacji z 46 zadaniami ułożonymi specjalnie na potrzeby Mistrzostw przez Zuzanę Hromcovą (Słowacja), Karela Tesar (Czechy), Rishiego Puri (Indie), Vladimira Portugalova (Białoruś) oraz Conceptis Puzzles.

Poza rywalizacją o tytuł Mistrza Polski szranki toczyły się także o takie zaszczytne miana jak Międzynarodowy Mistrz Polski, Mistrz Polski Juniorów (do lat 21), Mistrz Polski Seniorów (od lat 40) oraz Najlepsza Polka. Tytułu Mistrza Polski bronił zaskakujący triumfator sprzed roku, Krystian Świderski. Oczywistym było, że jego największym konkurentem jest 3-krotny Mistrz Świata i 7-krotny Mistrz Polski (!), Jan Mrozowski. Po obronę międzynarodowego tytułu przyjechał oczywiście Kuba Ondrousek z Czech. Dość powiedzieć, że na zeszłorocznych mistrzostwach w Londynie zajął on miejsce na najniższym stopniu podium. Po rundach zasadniczych prowadził nie kto inny jak Jan Mrozowski, rozwiązał on bezbłędnie wszystkie przygotowane zestawy zadań w regulaminowym czasie i w ścisłym czteroosobowym finale miał pierwszeństwo wyboru zadań do rozwiązania. Finał ów odbywał się w systemie bezpośrednich pojedynków, do dwóch zwycięstw. Publiczność mogła obserwować rozwój wydarzeń, gdyż zawodnicy rozwiązywali diagramy pokaźnych rozmiarów umieszczone na tablicach. Pierwszą parę stanowili gracze z zagranicy Martin Merker z Niemiec i wspomniany wcześniej Kuba Ondrousek z Czech. Pojedynek zakończył się wynikiem 2:1 na korzyść Kuby. W następnym półfinale miały rozstrzygnąć się losy tytułu Mistrza Polski w Sudoku. Obrońca tytułu, Krystian zmierzył się z naszym etatowym mistrzem. Niemałe doświadczenie Janka dało o sobie znać i rozstrzygnął on potyczkę na swoją korzyść pewnym wynikiem 2:0. Wielki finał między Jankiem i Kubą zapowiadał się niezwykle emocjonująco. Obaj zawodnicy stoczyli ze sobą już niezliczoną ilość pojedynków. Mieli zdecydowanie do wyrównania rachunki za zeszłoroczny finał, w którym naszego rodaka spotkała przykra porażka. Pierwsze zadanie padło łupem Janka, jednak Kuba doprowadził do remisu 1:1. Decydujące zadanie wygrał Jan zdobywając po raz ósmy, w dziesięcioletniej historii, tytuł Mistrza Polski w Sudoku oraz Międzynarodowego Mistrza Polski w Sudoku. Najlepszym juniorem został drugi rok z rzędu Piotr Gdowski. Najlepsza w kategorii seniorów była Magdalena Wójtowicz, natomiast najlepszą Polką Anna Wąsowska.

Tradycyjnie po zakończeniu zawodów wielu uczestników zostało w Pałacu Domaniowskim, by w kolejnych dniach zmierzyć się z łamigłówkami. To był doskonały czas na wieczorną integrację, rozmowy o łamigłówkach i ostatni trening przed dniem jutrzejszym. Podejrzanie często można było usłyszeć takie stwierdzenia jak: „a skorzystałeś z uniquenessa?”, „uważaj żeby pętla ci się nie przecięła”, „znowu wyszła mi sprzeczność”, itp. Atmosfera była już zdecydowanie luźniejsza, a gwar nie cichł do późnych godzin nocnych.

Bez dwóch zdań zawody łamigłówkowe wymagają znacznie większych przygotowań niż zawody w sudoku. Dlatego nie dziwi nieco skromniejsza liczba uczestników XIX Mistrzostw Polski w Łamigłówkach. Z 53 zadaniami postanowiło zmierzyć się 47 śmiałków. Łamigłówki przygotowali dla nas znamienici autorzy: Prasanna Seshadri (Indie), Bram de Laat (Holandia), Salih Alan (Turcja), Vladimir Portugalov (Białoruś), Sinichi Aoki (Japonia), Minako Saki (Japonia), Masahiro Kaneko (Japonia) oraz Conceptis Puzzles. Tytułu mistrzowskiego bronił wielokrotny jego zdobywca, Przemysław Dębiak. Formuła zawodów była analogiczna do tej z Mistrzostw Polski w Sudoku; 5 rund zasadniczych, a następnie dla czwórki najlepszych zawodników finał na flipchartach. O tym, że zadania były wymagające najlepiej świadczy fakt, że nie wszystkie rundy udało się ukończyć zawodnikom przed czasem. Szczególnie wymagająca okazała się runda czwarta. Do finału z pierwszego miejsca wszedł Zoltan Horvath z Węgier, który zmierzył się z Jankiem Mrozowskim. Przy remisie 1:1 Janek dosłownie o parę sekund rozwiązał szybciej Battleshipy i awansował do wielkiego finału. Drugi półfinał odbywał się pomiędzy Przemkiem Dębiakiem i Martinem Merker z Niemiec. Przemek wykorzystał swoją specjalność, jaką jest Slitherlink i pewnie wygrał 2:0. Mieliśmy zatem polsko-polski finałowy pojedynek. Apetyt Janka na triumf nie zakończył się na zawodach w Sudoku. I tym razem zgarnął całą pulę, zostając Mistrzem Polski w Łamigłówkach oraz Międzynarodowym Mistrzem Polski w Łamigłówkach. Tytuł najlepszego juniora powędrował do Tomasza Skalskiego. Najlepszy pośród seniorów był Wojciech Zwara. Natomiast najlepszą Polką została Agnieszka Buczma.

Większość z nas nawet się nie zorientowała jak szybko minęły te dwa dni pełne łamigłówek. Ewidentnie poziom zawodów podnosi się z roku na rok. Przyciągają one coraz szersze grono uczestników. Ba! Nawet są czasami nazywane nieoficjalnymi mistrzostwami Europy, z czego bardzo się cieszymy!

Niechybnie do zobaczenia za rok!

Artykuł z Gazety Wyborczej

Wszystkie zadania z Mistrzostw w Sudoku i Łamigłówkach oraz ich rozwiązania można znaleźć na naszej stronie.

Terminy Mistrzostw Polski w 2016 roku

22.11.2015

Znamy już terminy eliminacji i finałów Mistrzostw Polski w 2016 roku!

Czytaj więcej

Relacja z Mistrzostw Świata Juniorów w Sudoku

09.08.2015

Piotr Gdowski opisuje przebieg zawodów oraz swoje wrażenia.

Czytaj więcej

Piotr Gdowski medalistą Mistrzostw Świata Juniorów w Sudoku!

26.07.2015

Od 23 do 26 lipca w Pekinie odbywały się 1st World Junior Sudoku Championship.

Czytaj więcej

Jan Mrozowski Podwójnym Mistrzem Polski!

12.04.2015

Po sobotnim sukcesie, Jan Mrozowski wygrał również Mistrzostwa Polski w Łamigłówkach. Wyniki prezentujemy poniżej.

Czytaj więcej

Jan Mrozowski po raz ósmy został Mistrzem Polski w Sudoku!

11.04.2015

Oficjalne Wyniki poniżej, a opis zawodów i zdjęcia dodamy niebawem!

Czytaj więcej

Instrukcje do zadań finałowych

02.04.2015

Opublikowane zostały instrukcje i przykłady do zadań finałowych obu Mistrzostw Polski, w Sudoku i Łamiłówkach!

Czytaj więcej

Polska runda w Sudoku Grand Prix!

28.03.2015

Od piatku 27 marca do poniedziałku 30 marca, trwa 4 runda WPF Sudoku Grand Prix. Wszystkie zadania przygotował Jan Mrozowski, wielokrotny Mistrz Świata i Polski.

Czytaj więcej

Eliminacje do XIX Mistrzostw Polski w Łamigłówkach - zadania do pobrania

01.03.2015

Można już pobrać plik z zadaniami eliminacyjnymi.

Czytaj więcej

Zadania eliminacyjne X Mistrzostw Polski w Sudoku już do pobrania!

22.02.2015

Można już pobrać zadania eliminacyjne do MP w Sudoku.

Czytaj więcej

Eliminacje do X Mistrzostw Polski w Sudoku – instrukcje do zadań

15.02.2015

Na naszej stronie opublikowane zostały instrukcje oraz zadania przykładowe jakie będą do rozwiązania podczas internetowych eliminacji do X Mistrzostw Polski w Sudoku.

Czytaj więcej

WPF Grand Prix - trzecia edycja

02.01.2015

Po dwóch udanych edycjach WPF Sudoku i Puzzle Grand Prix nie mogło być inaczej - światowa federacja łamigłówkowa zdecydowała się na zorganizowanie kolejnych zmagań w 2015 roku!

Czytaj więcej

Partnerzy Fundacji:

Microsoft Britnet Pałac Domaniowski WhyBlack
Facebook - Odwiedź nas
Należymy do World Puzzle Federation WPF
Wszelkie prawa zastrzeżone | Copyright Sfinks 2012
Projekt i wykonanie: WhyBlack