Nowy temat Wróć do listy tematówBetween Sudoku

napisał Lapis Lazuli | 21.02.2015 23:21

Jakie są zasady Between Sudoku? W opisie na arkuszu mamy: "jeśli w kółka wpisane są 2 i 5, wszystkie pola, przez które przechodzi ta linia, mogą zawierać tylko(!) 3 lub 4". Natomiast w rozwiązaniu jest połączenie liczb 7 i 8, 8 i 9, gdzie między nimi znajdują się ósemki :<


Odpowiedz


W zadaniu przykładowym, kółko, o którym piszesz (z 8) nie jest połączone ani z 7 ani z 9. Jest połączone tylko z 4. Za to przez pole z tym kółkiem przechodzi linia łącząca kółka z 7 i 9, co jednoznacznie wskazuje, że należy w to pole wpisać 8. W zadaniu eliminacyjnym taka sytuacja akurat nie będzie mieć miejsca; linia łącząca dwa kółka nie będzie przechodzić przez inne kółka w opisany powyżej sposób.

napisał SFINKS | 21.02.2015 23:52 | OdpowiedzCzyli w zadaniu przykładowym 7 jest połączone z 9 (a nie 7 z 8 i 8 z 9), bo kółko z ósemką nie jest "połączone" (domknięte) z linią łączącą 7 i 9 (graficznie, nie "styka" się z nią)? Gdyby się "stykało" (czyli kółko byłoby zamknięte, to wtedy (podając te przykładowe liczby) 7 byłoby połączone z 8, a 8 byłoby połączone z 9?

napisał gość | 22.02.2015 09:59 | OdpowiedzDokładnie tak! Możemy zdradzić, że w zadaniu eliminacyjnym nie będzie takiej sytuacji jak w zadaniu przykładowym (z linią "przechodzącą" przez inne kółką, bez stykania się z nim). Będzie za to sytuacja, w której dane kółko będzie połączone z dwoma innymi - wówczas wartość cyfry w tym kółku NIE musi być pomiędzy wartościami cyfr z kółek z którymi jest połączona, bo one (te "skrajne" kółka) nie są ze sobą bezpośrednio połączone. Innymi słowy, stworzone będą 2 niezależne od siebie ciągi - pomiędzy jednym skrajnym kółkiem a kółkiem środkowym i pomiędzy drugim skrajnym kółkiem i kółkiem środkowym.

napisał SFINKS | 22.02.2015 10:15 | OdpowiedzPartnerzy Fundacji:

Microsoft Britnet Pałac Domaniowski WhyBlack
Facebook - Odwiedź nas
Należymy do World Puzzle Federation WPF
Wszelkie prawa zastrzeżone | Copyright Sfinks 2012
Projekt i wykonanie: WhyBlack