Nowy temat Wróć do listy tematówZasady łamigłówek i sudoku

napisał Darek | 10.02.2013 07:25

Czy możecie polecić strony na których opisane jest na czym polegają konkretne rodzaje sudoku czy łamigłówek i jak je rozwiązywać?


Odpowiedz


Wykorzystując rozpoczęty przez Darka wątek chciałbym dopytać o interpretację zdania, które pojawia się przy zadaniach pod nazwą LITS: "Tetromina o tym samym kształcie, nawet po odwróceniu lub rotacji, nie mogą się stykać bokami." Jak rozumiana jest tutaj rotacja i odwrócenie tetromina? Rotacja wokół jakiego punktu? Odwrócenie względem jakiej osi? Zastanawia mnie punkt odniesienia dla obu operacji względem którego można zweryfikować drugą część zdania, tzn. czy po wykonaniu przynajmniej jednej z tych operacji tetromina o tym samym kształcie stykają się bokami. Pytam o to, ponieważ zupełnie zgłupiałem przy zadaniu 4. z tegorocznego zestawu zadań dla dodatkowych eliminacji. W górnej części diagramu widoczne są dwa 5-polowe obszary w kształcie plusa. W każdym z nich może się znaleźć jedynie tetromino w kształcie litery T. W jaki sposób można zatem ustawić w tych obszarach tetromina T, aby spełniały opisywany warunek? Co prawda zadanie rozwiązałem w oderwaniu od tego warunku, ale być może jego zrozumienie pozwoliłoby mi łatwiej rozwiązywać tego typu zadania w przyszłości. Chociaż w rozwiązaniu, które mi wyszło powiedziałbym, że odwrócenie tetromina z lewego "plusa" skutkuje zetknięciem się z bokiem tetromina o tym samym kształcie z prawego "plusa".

napisał Paweł | 13.02.2013 01:11 | Odpowiedzodwrócenie (do góry nogami) jest wspomniane ze względu na tetromina L i Z. rotacja - 0 90, 180 i 270 stopni względem dowolnego punktu Co do łamigłowki. Litery T muszą być w tych plusach umieszczone tak, by chociaż jedna z nich nie miała w sobie kwadratu będącego wspólną krawędzią (5 możliwości)

napisał pafcio | 13.02.2013 07:32 | OdpowiedzHej pafcio, dzięki za odpowiedź. Niestety nadal nie do końca rozumiem tych zasad na odwracanie i obracanie. O ile same operacje odwracania czy obracania są dla mnie oczywiste, to jednak nie rozumiem zastosowania tej zasady na diagramie. Wzdłuż której osi odbywa się odwrócenie tetromina oraz względem którego punktu odbywa się rotacja? Rotacja względem dowolnego punktu wydaje się być bez sensu - w szczególności obracanie tetromina wokół punktu leżącego w dowolnej odległości poza samym tetrominem oznaczałoby, że takie tetromino po rotacji znalazłoby się w zupełnie innej części diagramu. Co do diagramu i litery T w plusach. W moim rozwiązaniu wyszło, że na styku plusów - lewy plus ma puste pole, a prawy plus ma zaczernione pole. Wykonując dla tego przypadku rotację litery T w lewym plusie o 90 stopni w prawo względem punktu leżącego w środku tego plusa, okazuje się, że tetromina stykają się bokami... więc jak to w końcu jest? :)

napisał Paweł | 19.02.2013 23:16 | OdpowiedzObracanie = wybierasz dowolny punkt na płaszczyźnie na której znajduje się figura (najprościej jak sobie wyobrazisz że znajduje się on wewnątrz figury) i obracasz figurę wokół tego punktu. Odwracanie = wyobraź sobie, że figurę masz narysowaną na szybie. Na szybę możesz popatrzeć jednak z przodu jak i z tyłu. I taka figura jak z tyłu szyby to figura odwrócona. Z powyższego wynika, że jak sobie wyobrazisz cyfrę 5 zapisaną jak na cyfrowym zegarze to jak ją będziesz obracać o wielokrotność 90 stopni to będziesz miał cały czas cyfrę 5, tyle że stojącą lub leżącą. Natomiast jak ją odwrócisz to się zmieni w cyfrę 2. Jak sobie wyobrazisz cyfrę 6 to jak ją obrócisz o 180 stopni to się zmieni w 9, natomiast jak ją odwrócisz to się zmieni w odwróconą szóstkę - coś co cyfrą nie jest, za to najbardziej przypomina cyfrowy odpowiednik znaku pochodnej cząstkowej. Litera T po odwróceniu to cały czas to samo T - tak też jest z I, ale L - już nie, bo po odwroceniu zmieni się w takie L skręcone w drugą stronę. Podobnie S. Teraz jasne?

napisał Bartek | 23.02.2013 19:53 | OdpowiedzAha, jeszcze tylko podsumowanie: obracanie: wokół dowolnego punktu w płaszczyźnie w której narysowana jest figura. odwracanie: względem osi symetrii, dowolnej

napisał Bartek | 23.02.2013 19:55 | OdpowiedzHej Bartek, dzięki za odpowiedź, chociaż tak jak pisałem same operacje odwracania i obracania są dla mnie oczywiste. Jedyną dodatkową informację, którą od Ciebie uzyskałem to fakt, że do obracania wybieram dowolny punkt wewnątrz tetromina - tak też myślałem, choć nie byłem pewien. Utwierdza mnie to jednak w przekonaniu, że dla zadania, o którym tu wspominałem, a od którego zaczęły się moje wątpliwości niespełniony jest warunek o niestykaniu się tetromin o tym samym kształcie nawet po obróceniu - jak się okazuje obrócenie tetromina w kształcie litery T powoduje jego zetknięcie z tetrominem o tym samym kształcie. Co do odwracania względem osi symetrii, to nie bardzo rozumiem o czyjej osi symetrii mówisz. Nawet jeśli tetromina L czy Z miałyby oś symetrii (a przecież nie mają), to odwrócenie takiego tetromina względem osi symetrii nic by przecież nie wnosiło. Mimo wszystko bardzo dziękuję wszystkim za próbę rozwiania moich wątpliwości. Niestety moje wątpliwości wciąż pozostają nierozwiane.

napisał Paweł | 24.02.2013 00:09 | OdpowiedzRozwiazanie zadania jest jedno. W nim tertromina w plusach sie nie stykaja w ogole.

napisał pafcio | 24.02.2013 07:46 | OdpowiedzHej pafcio, tak właśnie napisałem, że w rozwiązaniu tetromina się nie stykają. Jednak po odwróceniu tetromina z lewego plusa o 90 stopni w prawo względem punktu leżącego w środku tego plusa dochodzi do jego zetknięcia z tetrominem o tym samym kształcie.

napisał Paweł | 24.02.2013 20:23 | OdpowiedzObracac i odwracac to mozna w trakcie rozwiazywania. Po rozwiazaniu to chyba nie ma sensu?

napisał pafcio | 24.02.2013 21:39 | OdpowiedzOk, dopiero teraz zrozumialem. Chyba niefortunnie jest to sformulowane, ale tekst o odwracaniu i rotacji dotyczy tegosamego ksztaltu a nie dotykania sie krawedziami. Innymi slowy umieszczone tetromino nie jest juz obracane potem. Natomiast nie moga ie stykac umieszczone tetromina tego samego ksztaltu. A za ten sam ksztalt brane jest pod uwage dane tetromino w jakimkolwiek polozeniu, niezaleznie od obrotu i rotacji

napisał pafcio | 24.02.2013 21:45 | OdpowiedzPrzygotowujac sie do zawodow korzystam np. z http://www.lamiglowkimix.pl - tam jest sporo różnych wariantów sudoku oraz innych łamigłówek, z opisami i metodami rozwiązywania.

napisał wedry | 24.11.2013 12:14 | OdpowiedzPartnerzy Fundacji:

Microsoft Britnet Pałac Domaniowski WhyBlack
Facebook - Odwiedź nas
Należymy do World Puzzle Federation WPF
Wszelkie prawa zastrzeżone | Copyright Sfinks 2012
Projekt i wykonanie: WhyBlack