Treść odpowiedzi dla tego zadania to "podaj długość poziomych odcinków linii wyrażonych w kratkach z..." Czy należy to rozumieć jako "podaj sumę długości poziomych odcinków linii wyrażoną w długościach boku kratki z..."? Odpowiedź "1211" tyczy się na pewno zadania przykładowego, czy może już tego niedzielnego :) pozdrawiam
Należy podać długości wszystkich poziomych odcinków linii wyrażonych w kratkach z 2 rzędu (w kolejności od lewej do prawej), a następnie długości pionowych odcinków linii wyrażonych w kratkach z 9 kolumny (w kolejności od góry do dołu). Odpowiedź dla przykładu to 1211, ponieważ: w drugim rzędzie mamy najpierw odcinek poziomy długości 1 (łączący środki pól z drugiej i trzeciej kolumny), a następnie poziomy odcinek długości 2 (łączący środki pól z 4-tej, 5-tej i 6-tej kolumny, a w szóstej kolumnie mamy najpierw pionowy odcinek długości 1 (łączący środki pól z 1-szego i 2-go rzędu), a następnie kolejny pionowy odcinek długości 1 (łączący środki pól z 5-go i 6-go rzędu).
Przecież drugi rząd zaczyna się od poziomej kreski długości pół kratki pozdrawiam
W zadaniu konkursowym taka sytuacja nie będzie mieć miejsca.
To ja się podczepię pod ten temat i zadam takowe pytanie. W swoim życiu widziałem tę łamigłówkę już wiele razy i zawsze wszystkie pola były zapełnione, lecz nigdy nie widziałem tego w zasadach. Wiem, że można samemu to stwierdzić sumując wszystkie liczby naokoło diagramu, ale zakładając, że tak ma być, to czy można by dostać zapewnienie, że wszystkie pola mają być zapełnione, aby nie było potrzeby liczenia tego, skoro jest to taka nieformalna zasada, o której wszyscy wiedzą?